Hvězdárna v Rokycanech / Rokycany
Hvězdárna v Rokycanech zájemcům nabízí pozorování denní i noční oblohy. Neopomíjí ani děti. Pro mateřské a základní školy má připraveno několik výukových programů zaměřených na astronomii.
Hvězdárna v Rokycanech se nachází na Oseckém kopci na severním okraji města Rokycany (zhruba 12 kilometrům východně od Plzně) 250 metrů nad nemocnicí v nadmořské výšce 400 metrů.
Přístrojové vybavení
Dalekohledy
TSC/PW CDK-20 ASTROGRAPH (OTA)
20” (508/3454 mm), f/6.8 zrcadlový dalekohled systému Dall-Kirgham, plně korigovaný pro pokročilá amatérská nebo profesionální využití. Antireflexní úpravy StarBright. Česko má tu čest být první evropskou zemí, kde byl instalován nový 50cm dalekohled konstrukce Dall-Kirgham. Původní konstrukce pochází z dílen firmy Celestron, celosvětově známé především průkopnicky prvními sériově vyráběnými dalekohledy Schmidt-Cassegrain. Po začlenění Celestron Int. do skupiny Synta Technologies Inc. převzala konstrukci dalekohledu firma PlaneWave, dokončila a uvedla do sériové výroby poměrně výjimečný přístroj. Dalekohled o průměru 500mm a ohnisku 3454mm (f/6.9) je určen pro vizuální i fotografické použití. Díky korekci Dall-Kirghamova systému vykreslí pole o průměru 42mm s hvězdami přibližně 6 mikrometrů, což je méně než velikost pixelu běžných astro CCD kamer.
Coudé-Refraktor 150/2250
150mm (150/2250mm), f/6.8 čočkový dalekohled systému Coude sloužil na Hvězdárně v Rokycanech od začátku 60. let minulého století. Byl využíván jak pro popularizaci astronomie, tak i pro odborná pozorování.
Přednáškový sál
Přednáškový sál je po rozsáhlé rekonstrukci. Kapacita je 43 míst. K dispozici je dataprojektor.
Pozorovací terasa
Lze využít na noční či denní pozorování oblohy s pomocí přenosných dalekohledů.
Výstavní sál
Dvoupodlažní místnost lze použít k prezentaci výstav na zdech. Obsahuje dataprojektor s ozvučením, lze použít i pro přednášky. Tato místnost si vysloužila přezdívku „bazén“.
Výukové pořady pro mateřské školy
Pro děti od pěti do osmi roků, tj. pro předškoláky a děti prvních a druhých ročníků základních škol, má Hvězdárna připraveny speciální pořady, jejichž součástí je astronomická pohádka o nebeských tělesech a ukázka vybraných souhvězdí, Měsíce i planet. Každé představení trvá přibližně jednu hodinu. Kapacita přednáškové místnosti je 45 míst.
Výukové pořady pro základní školy
Nedílnou součástí výukových pořadů pro školy je základní orientace na obloze, ukázka zajímavých objektů a zodpovězení základních otázek, které si každý člověk klade v souvislosti s výzkumem vesmíru – například o původu Slunce, Země, o vzniku života, postavení člověka ve vesmíru a jeho vyhlídkách na přežití... Kapacita přednáškové místnosti je 45 míst.
Historie
Rokycanská hvězdárna vznikla krátce po druhé světové válce přičiněním aktivních zájemců, astronomů amatérů, kteří svá pravidelná sledování oblohy zahájili již roku 1942. Na soukromém pozemku jednoho ze členů vyrostla ve druhé polovině čtyřicátých let (1947) tzv. "stará hvězdárna", v níž byl původně umístěn čočkový dalekohled o průměru objektivu 80 mm a později (1961) teleskop typu Cassegrain.
Aktivita členů rokycanského astronomického klubu vedla v polovině padesátých let k rozhodnutí vybudovat nový, větší objekt a zakoupit pro Rokycany mohutnější přístroj. V akci "Z" tak do roku 1961 vznikl základ hlavní budovy dnešní Hvězdárny v Rokycanech. Do její kopule byl zakoupen refraktor typu Coude vyrobený firmou Carl Zeiss Jena, který zájemcům o astronomii v Rokycanech sloužil do roku 2006.
Významnou změnou ve vzhledu hvězdárny byla rozsáhlá rekonstrukce a přístavba objektu zahájená na konci roku 1992, která byla stavebně dokončena v roce 1996. Další stavební změnou byla roku 2003 kompletní rekonstrukce střechy při níž Hvězdárna v Rokycanech získala pozorovací terasu vyhovující jak pro popularizaci astronomie, tak i pro odborná pozorování. Zatím poslední rekonstrukce probíhala v srpnu a září 2007, kdy proběhla rekonstrukce přednáškového sálu a hlavní kopule.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hvězdárny.