KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech.
V muzeu najdete expozice pohraničního opevnění či armád bojujících na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech.  
Autor / zdroj foto: vojenskemuzeumrokycany.cz

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech / Rokycany

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění či jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii. Vnější expozici pak tvoří zejména více než 190 kusů vojenské techniky většinou v plně pojízdném stavu.

Kolja, Tobruk, Obecná škola, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice, to je jen kratičký výčet známých českých filmů a seriálů, ve kterých se objevila vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Dalších 190 kusů zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 do současnosti uvidíte ve výstavních expozicích muzea.

Velkou vzácností z první republiky je např. štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter a replika obrněného automobilu Tatra vz. 30. Za zmínku však stojí i technika z II. světové války jako např. legendární Willys MB, GAZ 67, tank T-34, protiletadlová děla a houfnice. Poslední novinkou z řady zcela funkční techniky je replika německého tanku Phanter, kterou v Rokycanech postavili během zimních měsíců roku 2017 přímo v areálu muzea.

Vnitřní expozice
Vnitřní expozice vojenského muzea s řadou multimediálních prvků, diorám a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Při jejím procházení prožijete prostřednictvím trojrozměrných exponátů, diorám a multimediálních expozic příběh vývoje československých událostí od roku 1918 do května 1945.

Prožijete zde s našimi předky budování pohraničního opevnění, zažijete ale i noční přepadení na hranicích. Nová trojrozměrná multimediální expozice vás vtáhne do situace v pohraničí jedné noci v září 1938, kdy byla ordnery SdP přepadena četnická stanice, které přijíždí na pomoc pohotovostní oddíl československé armády v čele s obrněným automobilem OA vz. 30. Horké léto a podzim roku 1938 uvidíte také na novém dioráma. Společně s branci pak nastoupíte při mobilizaci do pevnostních objektů. Prožijete ale také zklamání a bezmocnost při následné demobilizaci a ústupu z obranných postavení. Aktivní účast našich vojáků v československých jednotkách v zahraničí na bojištích II. světové války a události tragického období do roku 1945 vám přiblíží další výstavní sály. Protože město Rokycany leží na významném bodě – demarkační linii – je další dioráma o velikosti 6×2 metry věnováno právě situaci v květnu 1945 na této linii dotyku osvobozujících armád.

Vnější expozice
Vnější expozice tvoří zejména více než 190 kusů vojenské techniky většinou v plně pojízdném stavu (automobilní technika z období II. světové války, poválečné výzbroje ČSLA, ženijní, spojovací a protiletadlová technika, rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva). Díky plně funkčnímu stavu je vystavovaná vojenská technika využívaná při nejrůznějších vojenskohistorických akcích po celé České republice a zejména tuzemskými a zahraničními filmaři. Můžete si prohlédnout historickou techniku, ve které jezdil Nicolas Cage, Nastasja Kinski, Martin Dejdar, Michael York.

Pro školy
Pro žáky muzeum sestavilo projekt „Nikdo nemá právo zapomenout!“, při němž jsou v rámci výuky ve škole žáci seznámeni se základními historickými fakty z období let 1930 – 1945 v Československu formou dokumentu na DVD nosiči, který muzeum poskytuje zdarma všem základním a středním školám v Plzeňském kraji (na vyžádání pak školám ve všech ostatních krajích).

Druhou částí projektu je pak výuka v areálu muzea, kde jsou pro žáky připraveny interaktivní prohlídky s průvodci a pracovními listy. Školení průvodci seznamují prostřednictvím trojrozměrných exponátů, diorám a multimediálních expozic skupinu s probíranou látkou. Průvodce zprostředkovává výklad vždy přizpůsobený věku a historickým znalostem žáků, a to co nejatraktivnější formou.

Po ukončení výkladu žáci obdrží propisovací tužky, pracovní listy na klipových deskách (odstupňované dle věkových kategorií) a samostatnou prací pak dohledávají a doplňují jednotlivé úkoly do listů.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.